Небезпечна вітрянка: що потрібно знати про хворобу і як вберегтись

 ÐÐµÐ±ÐµÐ·Ð¿ÐµÑ‡Ð½Ð° вітрянка: що потрібно знати про хворобу і як вберегтись Вітрянка або вітряна віспа, вражає як дітей, так і дорослих, але у дітей зустрічається частіше. Хвороба викликається вірусом varicella zoster, і відноситься до числа летючих інфекцій – тобто таких, які легко долають відстані: заразитися вітрянкою можна, просто пройшовши по коридору будівлі, де знаходяться інфіковані, або проїхавши з ними у маршрутці, передає “Народна Правда”.

Вітрянка підступна тим, що пік періоду, коли хворий максимально заразний, настає ще до появи перших висипань, а значить, хворий на вигляд виглядає абсолютно здоровим, ніхто і не думає про необхідність його ізоляції від інших дітей або дорослих. Більшість з нас звикли думати про вітрянку як про нешкідливе дитяче захворювання, яке проходить за пару днів, тому і ставляться до неї частенько абсолютно несерйозно. Проте, це інфекція, яка викликає інтоксикацію організму і може призвести до розвитку досить грізних ускладнень.

Хвороба може починатися з головних болів, слабкості, але у маленьких дітей ці явища найчастіше не виражені або виражені дуже слабо – тому визначити, що малюк захворів на вітряну віспу, можна в основному за характером висипань. Вірус потрапляє на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, через них проникає в кров і «поселяється» у шкірі, внаслідок чого в ній починаються патологічні процеси: з’являються цятки, які потім перетворюються в горбки, в свою чергу на їх поверхні утворюються бульбашки з рідиною, і коли вони лопаються, на їх місці з’являються скоринки.

З перебігом вітрянки на шкірі можна одночасно побачити всі види утворень. Найчастіше вони супроводжуються сильною сверблячкою. Від алергії та інших захворювань, крім свого особливого зовнішнього вигляду, вітряна висип відрізняється ще й тим, що з’являється на всьому тілі – в тому числі на волосистій частині голови, слизових оболонках рота, очей, статевих органів. Заразність вітрянки зберігається до висихання всіх кірочок.

Хворого ізолюють від інших дітей (період ізоляції закінчується через 5 днів після появи останнього висипання). Лікування вітрянки неспецифічне, тобто вона в будь-якому випадку пройде сама, треба лише трохи допомогти організму.

Для цього застосовують: постільний режим до закінчення появи свіжих бульбашок; рясне пиття; їжу дають у протертому, рідкому і напіврідкому стані, щоб не травмувати пухирці, що утворилися в роті; забороняється колупати і чесати висипання – можуть залишитися оспинки і шрами, можна занести інфекцію і спровокувати розвиток нариву; при сильному свербінні дитині дають відповідні йому антигістамінні засоби; не рекомендується приймати душ і тим більше ванну, умивають обличчя, руки та статеві органи.

Змазування прищиків зеленкою необов’язково, але в ньому є практичний сенс. Це трохи знімає свербіж, дезінфікує прищики, і, найголовніше, допомагає визначити, чи є нові висипання, адже від цього залежить, скільки пацієнт проведе у ліжку та коли йому дозволять спілкуватися з іншими дітьми.

Як правило, у дитячому віці вітрянка проходить порівняно легко. Але оскільки вона викликається вірусом герпетичної природи, який може вражати внутрішні органи, а також клітини, які відповідають за імунітет. Вітрянка може провокувати розвиток отиту і навіть пневмонії при особливо тяжкому перебігу. Тому якщо лікар каже, що необхідний постільний режим – значить, він дійсно необхідний.

Ефективність захисту 1 дози вакцини від вітряної віспи становить 85%, а двох доз – до 98%. Тобто людина не захворіє в принципі, навіть якщо буде дуже тісно контактувати з хворим.

Скільки захищає? Тривалість захисту до кінця не відома, але нині вона становить до 20 років і більше (спостереження за вакцинованими людьми ще не закінчене – їх змушують перездавати рівень антитіл до вітрянки), розповів лікар Євген Щербина.

Чому ж ніхто не рекомендує повторювати вакцинацію через ці 20 років? У вас може бути дві ситуації:

 Або ви живете в країні, де вакцинується меншість (як в Україні) і тоді протягом життя контакт з вірусом призводить до так званого «натурального бустеру», тобто людина не хворіє взагалі, або переносить вітрянку в дуже легкому вигляді, але отримує після цього вже стійкий і тривалий імунітет, як після натуральної хвороби.

Або ви живете в країні, де вакцинується переважна більшість – в такому випадку вірус просто перестає циркулювати в популяції, і ймовірність захворіти практично нульова.

Вітрянка – симптоми
  • множинні червоні висипання на тілі;
  • свербіж;
  • підвищена температура тіла;
  • збільшення лімфовузлів;
  • раптова млявість і швидка стомлюваність.

Відсутність необхідності в більш ніж двох дозах більш ніж обгрунтована, і дуже малоймовірно, що щось зміниться в майбутньому.

Коли робити? Щеплення від вітрянки не входить в обов’язковий графік щеплень дітям. Бажано почати профілактику інфекції з 12 місяців. Якщо дитині з будь-яких причин не було зроблене щеплення проти вітряної оспи, то між двома вакцинаціями повинна бути перерва не менше ніж 3 місяці.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров’я.

 Важливі факти.

Краще перехворіти в дитинстві

Багато хто чув, що на вітрянку найкраще перехворіти в ранньому дитинстві. Це дійсно так. У діток до 10-12 років захворювання протікає переважно легко, без ускладнень. Ускладнення частіше виникають у немовлят і дорослих людей. У будь-якому випадку, якщо ви або ваш малюк захворіли на вітрянку, викликайте лікаря для уточнення діагнозу і отримання рекомендацій. Симптоми цього захворювання схожі з деякими іншими, і буде краще, якщо діагноз поставить лікар. Він же вживе необхідних заходів для введення карантину в закладі, який відвідує ваш малюк.

Вітрянка не настільки безпечна, як прийнято вважати

Назвати вітряну віспу легким і приємний захворюванням не вийде. Окрім усім відомих бульбашок-прищиків на шкірі та слизовій (їх, до речі, може й не бути при вітрянці), вітряна віспа може протікати з такими симптомами: слабкість, головний біль, підвищення температури тіла. У важких випадках можливі лихоманка, температура до 40 °С, блювота і пронос. (Важлива інформація: при вітрянці не можна приймати аспірин. Вибирайте інший засіб для зниження температури і полегшення симптомів). Ускладненнями вітряної віспи можуть бути: вірусний енцефаліт, гепатит, пневмонія, сепсис. Важкий перебіг хвороби і ускладнення можливі для груп ризику (люди з ослабленим імунітетом, літні, немовлята). Саме тому в деяких європейських країнах вакцинація від вітрянки входить до переліку обов’язкових щеплень. Можна вакцинуватися за бажанням і у нас. Також ви можете піти природним шляхом – не намагатися уникнути зараження, якщо в дитячому садку або школі, куди ходять ваш діти, оголосили карантин.

Дуже заразна – вдома захворіють всі

Якщо в дитячому садку, школі або у квартирі є носій вітрянки, іншим членам сім’ї, які ще не перехворіли вітрянкою, не заразитися буде важко. Вітрянка – дуже заразне захворювання. Вірус передається повітряно-краплинним або контактним шляхом. Ви можете заразитися під час розмови, перебуваючи разом у невеликому замкнутому приміщенні, обіймаючи й цілуючи хворого. Хворий на вітрянку є заразним за 1-2 дні до появи прищиків і потім ще протягом 5-6 днів. Інкубаційний період захворювання – 7-21 день.

Припікання ранок зеленкою – марне

Стандартне лікування при легких формах вітрянки передбачає відпочинок, пиття і ретельну гігієну хворого. Ранки не можна чіпати і, тим більше, розчісувати. Це може привести до додаткового інфікування і загрожує утворенням рубців на шкірі. Якщо захворіла дитина, мамі потрібно уважно стежити за її гігієною: щодня обмивати малюка, стригти йому нігті і мити ручки милом. Можна змащувати ранки будь-яким антисептиком – спиртовим розчином календули, медичним спиртом, фукорцином. Змазування прищиків зеленкою особливого сенсу не має і одужання не наближає. Втім, якщо хочете мазати – мажте для власного заспокоєння, шкоди від діамантового зеленого теж не буде.