Почався сезон грипу

Почався сезон грипу    За даними сайту МОЗ України, епідсезон захворюваності на грип розпочинається з жовтня 2018 року та триватиме до травня 2019 року. Згідно з опублікованим прогнозом ВООЗ вірусами, які ймовірно будуть циркулювати в Україні у новому епідсезоні, є «Мічиган», «Сінгапур» і «Колорадо». За вересень 2018 року в Лебедині та районі зареєстровано 490 випадків гострих респіраторних захворювань, що більше в 1,7 раза, ніж у серпні. Росту рівня захворюваності сприяли початок навчального року, зниження температури повітря.

Звичайно, симптоми грипу з’являються раптово. Найчастіше це різке підвищення температури тіла (більше 38 °С), головний біль, біль у м’язах, біль у горлі, кашель та нежить. Симптоми грипу ігнорувати ні в якому разі не можна. Займатись самолікуванням вдома дуже небезпечно, оскільки це може призвести до виникнення тяжких ускладнень та смерті хворого.

Найдієвішим способом профілактики грипу є вакцинація. Найкраще щеплюватись на початку осені (вересень–жовтень). Втім, щеплення можна робити й пізніше – упродовж усього сезону грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів. Вакцина може бути придбана за кошти підприємств або місцевих бюджетів, за власні кошти громадян. Купівля за рахунок державного бюджету не передбачена.

Існують групи ризику, яким вакцину варто зробити перш за все. Це діти до 5 років, вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні захворювання, Крім того, у групі ризику – особи, які працюють з великою кількістю людей, у місцях масових скупчень (медичні працівники, вчителі, діти, які відвідують організовані колективи, працівники пасажирського транспорту, торгівлі, сфери обслуговування, військовослужбовці та інші).

Профілактика грипу

Крім вакцинації, варто також вести здоровий спосіб життя і дотримуватися простих порад, щоб уникнути хвороби: якщо ви захворіли – візьміть лікарняний і сидіть вдома. Грип швидко передається. Уникайте близького контакту з людьми, в яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби. Прикривайте серветкою ніс та рот під час кашлю та чхання – це знизить ймовірність передачі інфекції іншим. Часто мийте руки, це допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі. Намагайтеся не торкатися обличчя, адже на руках є дуже багато мікробів. А торкаючись руками обличчя, ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс. Провітрюйте та дезинфікуйте приміщення та поверхні, до яких часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

Нагадаємо, за даними минулого епідсезону в Україні було зафіксовано 7 летальних випадків від грипу. Жоден із пацієнтів не був щеплений від грипу.

За матеріалами  http://www.lebedinpress.com.ua/index.php

Каріна Батютенко,

помічник лікаря-епідеміолога Лебединського міськрайвідділу

ДУ «Сумський ОЛЦ МОЗ України».