ЗНАТИ, ЩОБ ЖИТИ

Пам’ятка «Як уникнути насильства?»

1.Уникайте спілкування з малознайомими й незнайомими людьми.

2. У разі, коли навіть знайома людина пропонує вам щось «недобре», «таємниче», «заборонене», — відмовтесь!

3. Пам’ятайте! Ніхто не має права вас до чогось насильно примушувати!

У разі небезпеки – виказуйте активний супротив — кричіть, бороніться, кусайтеся, бийтеся.

Активні дії злякають нападника!

Пам’ятка «Як уникнути сексуального насильства?»

І.Твоє тіло належить тільки тобі. Ніхто не має права без твоєї згоди навіть торкатися до нього.

2.Якщо хто-небудь доторкнеться до тебе так, що тобі це не сподобається, або попросить тебе доторкнутися до нього, а тобі цього не хочеться робити, не потрібно навіть розмовляти з такою людиною.

З.Ти маєш право відповісти такій людині «Ні!» або «Не торкайтеся до мене!». У тебе є також право піти від такої людини.

4.Про те що сталося, потрібно розповісти дорослому, до якого маєш довіру (це можуть бути родичі, друзі батьків, сусіди, вчителі тощо).

5. Жодна доросла людина, за винятком лікаря, який робить це для твого здоров’я, не повинна торкатися твоїх інтимних частин тіла. Якщо хтось проти твоєї волі доторкнеться до тебе і скаже: «Це наша таємниця» — обов’язково треба розповісти про це дорослим, яким ти довіряєш (ніколи, ні за яких обставин не слід зберігати такі таємниці).

6. Жодна людина не має права просити тебе торкатися інтимних частин її тіла.

7.Намагайтеся уникати ситуацій, які можуть призвести до насилля.

8. Якщо ти не хочеш сексу, не треба поводитися провокуюче.

9. Зупиняй усі спроби схилити тебе до сексуальних стосунків. Дій упевнено та наполегливо. Твої впевненість та наполегливість можуть зупинити насильника.

10. У разі застосування до тебе сили — кричи, кусайся, дряпайся, відбивайся, тобто, роби усе, щоб вирватись та втекти. Застосовуй будь-які хитрощі, обман!

11. Будь упевнений, що дорослі, яким ти довіряєш, повірять тому, що ти їм розповіси, та завжди захистять: це не твоя провина!!!

Пам’ятка «Як поводитись на темній вулиці»

1. Обирай маршрут додому не короткий, а безпечний.

2.Віддавай перевагу освітленим вулицям, уникай пустирів, темних провулків та інших небезпечних місць.

3. Досконало вивчи декілька маршрутів додому, знай на своєму шляху «острівки безпеки», де ти зможеш отримати допомогу (відділення міліції, нічний магазин, стоянка під охороною та ін.).

4. Повертаючись додому темною дорогою, попередь телефонним дзвінком рідних про свій прихід.

5.Краще повертатися додому не самому, а з товаришем.

6.Якщо тобі необхідно повертатися додому пізно, одягнися зручно і невибагливо, намагайся не мати при собі цінних речей, не йди темною вулицею в навушниках плеєра.

7. Якщо побачиш попереду групу молодих людей, краще пере­йди на інший бік вулиці або йди ближче до перехожих.

8. Можна мати з собою засоби самозахисту — кишенькову сирену або газовий балончик (ними треба вміти користуватись!).

9.Може бути корисним використання методів психологічного захисту, наприклад, голосно покликати собаку; можна вдавати, що ти не один; у під’їзді також можна голосно «говорити з друзями» тощо.

Вирушаючи у гості, до малознайомої молодії людиниі або на вечірку в велику компанію, необхідно пам’ятати наступні правила поведінки:

● У величезній кількості випадків одна тільки згода дівчини піти в ресторан розцінюється, як розуміння, до чого йде справа і знак згоди на це. Подальший опір сприймається просто як гра.

● Якщо виникає незатишне почуття, не треба соромитися своєї обережності. Необхідно піти або твердо заявити про своє ставлення до ситуації, взагалі сказати рішуче однозначне «Ні!».

● З самого початку ясно позначити межі можливих взаємин. Це головний принцип захисту від згвалтування.

● Якщо тиск триває, не бійся шуму чи скандалу, наприклад, на вечірці — кілька хвилин збентеження краще ризику згвалтування. А взагалі, у велику компанію безпечно йти лише з надійними друзями, не втрачати один одного з виду і разом йти.

● Пам’ятай, що п’яній людині важче зорієнтуватися в ситуації і запобігти насильство щодо себе. З малознайомими людьми і на великій вечірці треба завжди залишатися тверезою. Тримайся разом з близькими друзями або ближче до хороших знайомих.